2012 års Guldbaggenomineringar

0
På denna bild: Pernilla August, Sofia Karemyr
På denna bild: Pernilla August, Sofia Karemyr

På en presskonferens idag meddelade årets Guldbaggekonferencier Babben Larsson nomineringarna till Guldbaggegalan. Call Girl är i täten med 11 nomineringar, följd av Dom över död man och Searching for Sugar Man med sex nomineringar var, samt Äta sova dö med fem.

En nomineringsjury bestående av 46 ledamöter har genom en sluten omröstning röstat fram följande nomineringar till 2012 års Guldbaggar. Rösterna är kontrollräknade av Patrik Bernhardt, Olle Myrberg och Hanna Söderstedt.

En särskild nomineringsgrupp för kort- och dokumentärfilm har vid sitt sammanträde tisdagen den 4 december 2012 enats om nomineringarna till 2012 års Guldbaggar i kategorierna Bästa kortfilm och Bästa dokumentärfilm.

Nomineringarna står i bokstavsordning.

 

Bilder, nyheter, biografier, texter och mycket mer på www.guldbaggen.se

 

Bästa film

 

Call Girl

Producent: Mimmi Spång

 

Searching for Sugar Man

Producenter: Malik Bendjelloul och Simon Chinn

 

Äta sova dö

Producent: China Åhlander

 

 

Bästa kortfilm

 

Dance Music Now

av Johan Jonason

 

Fotografen

av Vanja Sandell Billström

 

Gläntan

av Peter Grönlund

 

 

Bästa dokumentärfilm

 

Palme

av Kristina Lindström och Maud Nycander

 

Pojktanten

av Ester Martin Bergsmark

 

Searching for Sugar Man

av Malik Bendjelloul

 

 

Bästa regi

 

Mikael Marcimain

för Call Girl

 

Gabriela Pichler

för Äta sova dö

 

Jan Troell

för Dom över död man

 

 

Bästa kvinnliga huvudroll

 

Pernilla August

för rollen som Dagmar Glans i Call Girl

 

Nermina Lukač

för rollen som Raša i Äta sova dö

 

Linda Molin

för rollen som Kristin i Bitchkram

 

 

Bästa manliga huvudroll

 

Johannes Brost

för rollen som Janne i Avalon

 

Bengt C.W. Carlsson

för rollen som Alvar i Lycka till och ta hand om varandra

 

Matias Varela

för rollen som Jorge i Snabba cash II

Bästa kvinnliga biroll

 

Léonore Ekstrand

för rollen som Jackie i Avalon

Yohanna Idha

för rollen som Linda i Katinkas kalas

 

Ulla Skoog

för rollen som Puste Segerstedt i Dom över död man

 

 

Bästa manliga biroll

 

Peter Carlberg

för rollen som Klas i Avalon

 

Milan Dragišić

för rollen som pappan i Äta sova dö

 

Fares Fares

för rollen som Mahmoud i Snabba cash II

 

 

Bästa manuskript

 

Malik Bendjelloul

för manuskriptet till Searching for Sugar Man

 

Marietta von Hausswolff von Baumgarten

för manuskriptet till Call Girl

 

Gabriela Pichler

för manuskriptet till Äta sova dö

 

 

Bästa foto

 

Hoyte van Hoytema

för fotot i Call Girl

 

Måns Månsson

för fotot i Avalon

 

Jan Troell och Mischa Gavrjusjov

för fotot i Dom över död man

 

 

Bästa klipp

 

Andreas Jonsson, Hanna Lejonqvist och Niels Pagh Andersen

för klippningen av Palme

 

Kristofer Nordin

för klippningen av Call Girl

 

Malik Bendjelloul

för klippningen av Searching for Sugar Man

 

 

Bästa kostym

 

Cilla Rörby

för kostymerna i Call Girl

 

Katja Watkins

för kostymerna i Dom över död man

 

Jaana Fomin

för kostymerna i Mammas pojkar

 

 

Bästa ljud/ljuddesign

 

Jonas Jansson

för ljudet i Snabba Cash II

 

Petter Fladeby och Per Nyström

för ljudet i Call Girl

 

Malik Bendjelloul och Per Nyström

för ljudet i Searching for Sugar Man

 

 

Bästa mask/smink

 

Eros Codinas

för mask/smink i Call Girl

 

Jenny Fred

för mask/smink i Snabba Cash II

 

Maria Strid Zackrisson

för mask/smink i Dom över död man

 

 

Bästa musik

 

Benny Andersson

för musiken i Palme

 

Malik Bendjelloul och Sixto Rodriguez

för musiken i Searching for Sugar Man

Johan Söderqvist och Andreas Unge

för musiken i El Médico – the Cubaton Story

 

 

Bästa scenografi

 

Lina Nordqvist

för scenografin i Call Girl

 

Sandra Lindgren

för scenografin i Bitchkram

 

Pernilla Olsson

för scenografin i Dom över död man

 

 

 

Bästa visuella effekter

 

Tim Morris

för visuella effekter i Call Girl

 

Torbjörn Olsson

för visuella effekter i Hamilton – I nationens intresse

 

Andreas Hylander

för visuella effekter i Isdraken

 

 

Nomineringsgruppen för bästa utländska film, bestående av 15 ledamöter, har genom en sluten omröstning röstat fram följande nomineringar i kategorin Bästa utländska film. Rösterna är kontrollräknade av Hanna Söderstedt och Pia Lejbro. Nomineringarna står i bokstavsordning.

 

 

Bästa utländska film

 

Amour

Regi: Michael Haneke

 

Laurence Anyways

Regi: Xavier Dolan

Moonrise Kingdom

Regi: Wes Anderson

 

 

Fler priser på Guldbaggegalan

Utöver dessa guldbaggar kommer en Hedersguldbagge att delas ut, samt en Gullspira för en person som gjort enastående insatser inom barnfilmen, samt Biopublikens pris (de tre nominerade presenteras den 11 januari). Guldbaggegalan går av stapeln 21 januari 2013 på Cirkus i Stockholm och sänds live i SVT. SVT sänder även LIVE från röda mattan på webben innan galan med Henrik Torehammar som programledare.

 

Följ Guldbaggen:

instagram: http://instagram.com/guldbaggen

facebook: www.facebook.com/Guldbaggen?ref=ts

twitter: http://twitter.com/#!/Guldbaggen

flickr: http://www.flickr.com/photos/guldbaggeaward/

vimeo: http://vimeo.com/guldbaggen

Källa:SFI

Skriv en kommentar